image

Fulltextové vyhledávání

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11
Martina Durdincová, POHYBOVĚ - TANEČNÍ TERAPIE
12 13 14
TJ Sokol Hejtmánkovice / FOTBALOVÁ UTKÁNÍ PODZIM 2024
15
16
Jak správně postupovat při hlášení pojistné události
17 18 19
Helena Marie LEX-ová, "PROSTĚ DÝCHÁNÍ"
20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
Drobečková navigace

Úvod > Archiv > Restaurace Šolcovna > Dvůr a jeho budovy

Dvůr a jeho budovy

Šolcovna se nachází uprostřed vesnice. Z pohledu od Broumova leží trochu vyvýšeně na levé straně cesty. K bráně vede příjezd lemovaný lipami. Uprostřed výjezdu, přímo u slinice, byl zřízen válečný pomník pro padlé v první světové válce.

Dvůr byl vystavěn ve fanckém stavebním stylu. Tvořil uzavřený čtverec, ohraničený vpředu a vzadu dvorní branou. Přímo za dvorem ležela pole, která vedla do lesa. Barokně zdobený výměnek, nejstarší stavba, měl svoji štítovou stranu do ulice a byl postaven v obvyklém stavební stylu, který byl zemědělství vlastní. Na šítu do ulice se nacházel okenní výklenek se soškou Matky Boží. Dům měl dvoje dveře. Jedny vedly do ulice, druhé na dvůr. Vpravo a vlevo od dveří do dvora byly dva sedací výklenky zvané "Schnecka"(šneky). SLoužily jako místo odpočinku po vykonané práci. V době byla pec, udírna k uzení masa, kuchyň, vedlejší světnice, velká světnice a okrasná světnice, dokonce funkční splachovací záchod. Ovšem voda se musela do nádrže naplnit pomocí kbelíků. Na úzké straně doku k bráně byl chlév. Na levé straně dvora, spojeného brankou s výměnkem se nacházely kůlny. Jedna uzavřená pro kočáry a saně a jedna otevřená pro žebřiňáky a jiné polní vozy.

Mezi oběma kůlnami byly dvě stáje. Za časů posledního šolce tu byly landauer, coupé, otevřený sportovní vůž, také dvoje saně, jedny se dvěma a jedny se čtyřmi sedadly. V zákoutích se pěstovaly jabloně, hrušně a třešně. Na zadní straně kůlny byl výklenek na koše se včelami. Zadní stranu dvora uzavírala velká stodola. Pod ní byl prostorný sklep na brambory a řepu. Za stodolou byl šolcovský rybník.

Na Pravé straně dvora stál impozantní obytný dům, provoúhlá stavba s úzkou stranou k cestě. Před domovními dveřmi stály dvě smuteční vrby, které tvořily jakousi pravidelnou střechu. Těžkými vstupními dveřmi se vcházelo do prostorné předsíně, jejich podlaha byla vyložena černobilou dlažbou. Hned vedle vchodu byl velký pokoj, vekteré se za šolcových časů přijímaly a hositly návštěvy. Byl zařízen nábyktem s intarziemi, který vyrobil z třešňového dřeva během dvouleté práce na dvoře jeden truhlář.

Na straně k cestě se nacházely tři ložnice. Skříně byly velké a těžké, postele vemi malé. Všechen nábytek byl vyroben z vlastního dřeva ve dvoře. Následovala kuchyně a předkuchyně. V předkuchni byla pec a velký stůl. Odtu se zase šlo do přesíně. Široké schodiště vedle dveří vedlo k vekému pokoji v prvním poschodí. Prý tam měl být v devadesátých letech 19. století taneční sál. Později se z něho udělay pokoje, v nichž bydleli majitelé až dos vé smrti. Všechny místnosti měly nezpevněná podlahová prkna, která se musela drhnout pískem a hrubým kartáčem. Na levé straně předsíně v přízemí byla ještě jedna komora. Podél ní vedla chodba k chlévům a komorám služebnictva. Šest koní mělo místo v konírně a dvacet krav v kravíně. Nad tím byl seník a ještě jednou dvě komory. Uprostřed dvora stála čtverhranná stavba, dole pro vepře v prvním poschodí po slepice a ve druhém poschodí pro holuby. Vzadu se skrývalo hnojniště.

Šolcovna měla první vodovod ve vesnici. Pravděpodobně vedl z pramene, který vyvěral před dubovým lesíkem. Protože byl často ucpaný, byla ještě dodatečně na dvoře pumpa, která zásobovala lidi i zvířata vodou. Ke komplexu budov šolcovny patřila ještě kovárna, která ležela naproti výjezdu na pravé straně silnice, a dva malé dělnické domky.